Андрій Проскурнін: «Підготовка в Україні дозволила збірній Йорданії здобути історичний результат»


Відомий український тренер, який останніми роками працює за кордоном, досягнув по-справжньому визначного успіху. Збірна Йорданії під керівництвом Андрія Проскуріна тріумфально виступила на Азійсько-Океанському олімпійському кваліфікаційному турнірі.

Він розповів нам про те, як закладався фундамент цього успіху, поділився враженнями від перебігу турніру і дав цінні поради, як не втратити форму під час карантину.

- Ліцензійний турнір на Олімпіаду для Йорданії вийшов тріумфальним, адже ви здобули цілих 5 ліцензій. Ви чекали такого успіху чи виступ перевершив усі сподівання?

- Насправді очікував десь 3-4 ліцензії, а вийшло цілих 5.

- Хто з боксерів вас здивував, а хто не виправдав сподівання?

- Я розраховував, що у ваговій категорії 91 кг Хуссейн Ішайш вийде у фінал, а він програв у півфіналі. У нього був дуже важкий перший бій проти чемпіона Азії Кіма Хонга-к’ю, який є вкрай жорстким нокаутером. Другий бій він провів проти представника Американського Самоа, а у півфіналі втомленим боксував з казахом Василем Левітом. Відбоксував так, що сильно не програв, але й не виграв. Все-таки Левіт – досвідчений боксер і срібний призер Олімпійських ігор. Причому Кім Хонг-к’ю, який нам потрапив у першому раунді, на чемпіонаті Азії відправив Левіта у важкий нокаут.

В категорії 57 кг Мухаммед Аль-Ваді у фіналі дещо поступився узбеку Міразізбеку Мірзахалілову. Я на нього дуже розраховував, бо він боксер у віці. Аль-Ваді - капітан команди, справжній трудівник, і мені дуже хотілося, щоб він потрапив на свої перші Олімпійські ігри. Відверто кажучи, у фіналі він зробив усе, що міг. Звісно, хотілося перемогти, але так склалося, що програв.

Серед бійців 63 кг боксував Обада Аль-Касбех. Він заробив ліцензію, але програв у півфіналі. У чвертьфіналі Аль-Касбех виграв у таджика Баходура Усмонова, якому програв у фіналі чемпіонату Азії в Таїланді. Причому переміг у всіх трьох раундах в одну калитку і питань по бою не було. А у фіналі йому трохи забракло тактичної підготовки.

В 69 кг у нас дуже хороший боксер Зеяд Ішайш. Це брат Хуссейна з категорії 91 кг. Він вийшов у фінал, який виграв без бою, тому що суперник знявся через травму. Я на нього покладав великі надії і він їх виправдав.

У ваговій категорії 75 кг мій Хішам Самрін в першому бою програв узбеку Фанату Кахрамонову. Узбек був хороший, але й Хішам себе проявив, тому що він проводив лише третій бій за останні три роки. Ми з’їздили в Хорватію – він там боксував і програв. Це і все. Хоч він і програв, але загалом я задоволений його виступом , бо він зробив усе, що міг.

В категорії 81 кг Удай Аль-Хіндаві вийшов в півфінал і теж завоював ліцензію. Він технічний боксер, але, як на мене, йому бракує жорсткості.

Суперважковаговика у нас не було, бо він травмувався буквально за тиждень до початку змагань, тому його довелося зняти. А за 3 дні до старту захворів наш хороший молодий хлопець – представник у ваговій категорії 52 кг. Він себе вдало проявив ще коли ми приїжджали у Вінницю і боксували зі збірною України.

Серед жінок у нас виступала тільки Рім Аль-Мріхіль. Вона також боксувала з представницею Таджикистану. Відбоксувала як змогла і показала себе добре, але програла.

Взагалі ще є до чого прагнути. До світового відбору у Франції було побільше часу і ми могли б краще підготуватися, але все перенесли. У нас в перспективі ще є 52 кг, 75 кг і більше 91 кг. Будемо старатися боротися за ліцензії, просто вже не в червні, а на нових датах. Він же має відбутися після європейського і американського відборів, але поки що немає термінів.

- А серед жінок більше немає кого виставити?

- Є в категорії 75 кг, але вони ще дуже «сирі». Будемо з ними працювати. З жінками складніша ситуація, бо їх дуже мало і немає з кого обирати.

- Це найкращий виступ в історії збірної Йорданії?

- Так, у них найбільше ліцензій було на минулій Олімпіаді – дві. Серед суперважковаговиків виступав Хуссейн Ішайш, а в категорії 64 кг Обада Аль-Касбех. А на Іграх в Лондоні у них був лише один боксер.

- Як оцінили цей виступ в країні?

- Всі дуже задоволені – і Федерація, і принц. В Йорданії люди дуже пристойно уболівають. Можливо, через те, що у них значно менша кількість боксерів, ніж у нас. У них боксерів дуже поважають, а багатьох потихеньку навіть впізнають на вулицях. Повагу проявляє і держава - нам виділили пристойні призові.

- Були на прийомі у керівництва країни?

- Так, зустрічалися з принцем і принцесою, людьми, які відповідають за спорт. Ми обговорювали подальшу співпрацю і те, як буде побудована майбутня підготовка. Втім, карантин по всьому світу змінив наші плани. Але нічого, готуватимемося далі, щоб вдало виступити на Олімпійських іграх

- Що стало причиною такого надуспішного виступу?

- Велике бажання. Там відмінне ставлення до спорту і значно менше бюрократії, ніж у нас. Принц, принцеса, король і Олімпійський комітет добре ставляться до боксу і намагаються усіляко допомагати.

Крім того, ми приїжджали в Україну. Провели тут декілька зборів і приймали участь в міжнародних турнірах, зокрема на турнірі Трестіна в Одесі.

Українські боксери визнані в усьому світі, і якщо хочеш добре боксувати, то треба спарингуватися з найсильнішими, бо тоді будеш прогресувати. Збірна України допомагала тренуватися нам, а ми їм.

Дякую Федерації боксу України і усім-усім – Володимиру Продивусу, Дмитру Шенцеву, Леоніду Лоївському, Донатасу Піскуну та іншим. Вони допомагали нам в організації відмінних зборів. Збірна Йорданії отримала тут великий досвід, а певний досвід і наші хлопці здобули. Це все в сукупності і дало хороші плоди. Виходить, що досягнули результату спільними зусиллями (посміхається). Взагалі хочу відмітити, що бокс в Україні розвивається дуже активно. Мене це дуже тішить. У нас велика кількість хороших боксерів, тренерів… Є й багато людей, які підтримують бокс на рівні міст та областей. Додати до цього роботу Федерації боксу України і звідси ми маємо цей робочий тандем, який, я переконаний, принесе для Національної збірної України чимало ліцензій, а в підсумку й нагород Олімпійських ігор у 2021 році.

- Яким є карантин в Йорданії?

- Практично такий самий, як і у нас, тільки трохи жорсткіший. Теж усе зачинено, а працюють тільки продуктові магазини, аптеки і лікарні. Виходити на вулицю без дозволу не можна – у нас поки що більш лояльно. В Йорданії все більш суворо, хоча хворих менше. У нас карантин буде до 24 квітня, а у них продовжили поки що до 20 квітня. Як буде далі – подивимось.

- Де ви зараз перебуваєте і чим займаєтесь?

- Вдома у сім’ї на карантині, як і всі наші люди. Намагаємося якомога рідше виходити на вулицю. Як-то кажуть, дотримуємося самоізоляції.

- Чи підтримуєте контакт зі своїми збірниками?

- Звісно, постійно зідзвонюємося і списуємося. Намагаємося вибудувати плани підготовки до подальших змагань. Просто важко щось спрогнозувати, бо невідомо, коли завершиться карантин. Переноси йдуть і усі плани змінюються. Доводиться їх корегувати по ходу.

- Якийсь план підготовки саме на карантин розробили?

- Займатися самостійно в домашніх умовах, щоб кожен потрохи тримав себе у формі і займався загальним розвитком. Просто там усі хлопці хоч і молоді, але уже всі мають сім’ї і по одному-двоє дітей. А у Мухаммеда Аль-Ваді троє дітей, але він і найбільш віковий. В арабських країнах це нормально.

- Що ви порадите боксерам, щоб вони могли перенести карантин з найменшою втратою форми?

- У будь-якому випадку, треба потроху тренуватися вдома, щоб тримати свої м’язи в тонусі, і саморозвиватися, більше читати, бо коли почнуться тренування і збори, такої кількості часу вже не буде. Також треба вчити мови і грати у шахи. Якщо є можливість – бігати, займатися технікою. Практикувати фізичне навантаження у домашніх умовах – присідати, віджиматися. Тобто робити стандартні вправи боксерів. Треба постійно тримати себе в формі, бо якщо її втратити, то повернути назад важко. А коли завершиться карантин, то починати тренуватися у своїх тренерів.

Зараз у нас підібралася чудова збірна з відмінних тренерів і хороших боксерів. Та й Федерація працює добре, тож думаю, що все буде нормально. Треба здобути принаймні 5 ліцензій, щоб у всеозброєнні поїхати на Олімпіаду. Щоб туди потрапити доведеться докласти максимум зусиль, але шанси у всіх наших хлопців і дівчат дуже хороші.ПАРТНЕРИ усi ПАРТНЕРИ